Wspinaczka jest sportem wymagającym dobrego przygotowania fizycznego, wytrwałości i wytrzymałości. Dodatkowo należy się zaopatrzyć w dobry sprzęt potrzebny do uprawiania na przykład wspinaczki skałkowej. Dobre buty to podstawa w zasadzie w każdym sporcie, natomiast przy wspinaniu się odgrywają podwójną rolę: jako ochrona dla stóp oraz dzięki dobrej przyczepności umożliwiają sprawne i bezpieczne przemieszczanie się, warto także zaopatrzyć się w plecak wspinaczkowy.

Dosyć znaną firmą zajmującą się produkcją obuwia wspinaczkowego jest Evolv. Opracowała ona specjalny model obuwia, który zapewnia doskonałą przyczepność i giętkość ruchów. Przykładowo model Weapon jest nieco asymetryczny, ale bardzo wygodny, nadający się do wszechstronnego użycia. Dobrze sprawdza się na sztucznych ściankach jak i na długich górskich drogach. Jego zaletą jest to, że jest dobrze oblany gumą, która ma zwiększoną przyczepność i jest odporna na ścieranie. But jest dzięki temu trwalszy i odporny na pęknięcia. Tego typu obuwie jest intensywnie testowane przez wspinaczy i cały czas udoskonalane dla bezpieczeństwa i wygody sportowców.

Oprócz butów wykonanych w dużej części z gumy do wspinaczki mogą idealnie nadawać się te uszyte ze skóry z gumową podeszwą, która ma przeważnie 4 mm grubości. Bardzo wygodnym modelem są buty wspinaczkowe zapinane na rzep, jednak nie każdemu może odpowiadać taki system zapinania. Można więc wybrać obuwie bez sznurowań i zapięć, posiadające jedynie wszyte gumy ułatwiające zakładanie. Wyposażone są także w taśmy, wszywane na pięcie, które również są ułatwieniem przy zakładaniu jak i zdejmowaniu.

Niedawno ukazały się także buty specjalnie zaprojektowane do wspinaczki dla pań. Są to podobnie jak męskie buty, asymetryczne i przeznaczone są do wspinaczki w skale i bulderingu. Przyczepność takiego obuwia jest bardzo ważna zwłaszcza dla tej drugiej dyscypliny gdyż jest to wspinaczka bez asekuracji liną na niewielkiej wysokości. Mimo iż nie są to duże przestrzenie i w każdej chwili można zeskoczyć to dobra przyczepność obuwia zapobiegnie w jakimś stopniu otarciom i stłuczeniom. Podeszwy dla pań mają także około 4 mm, czuby i pięty wykonane są z gumy, natomiast całość buta wykonana jest z nierozciągliwej skóry syntetycznej z zastosowaniem włókien bawełnianych.

Można wyróżnić kilka rodzajów obuwia do wspinaczki. Osoby zaczynające swą przygodę ze skałkami, powinny zaopatrzyć się w obuwie nadające się na sztuczne ściany. Zastosowana w takich butach guma jest nieco grubsza od tej dla zaawansowanych wspinaczy, ale zachowuje tak samo dobrą przyczepność. Jednak nie nadają się na większe przewieszenia. Specjalnie wyprofilowane buty nadające się do tego typu sportów nie powodują skręcania nogi a but nie ma tendencji do zsuwania się z nogi. Są wykonane z dobrych i zdrowych dla stóp materiałów nie powodują otarć ani dyskomfortu, pomimo tego, że dosyć mocno opinają.

Na skały natomiast trzeba kupić juz nieco droższe buty lepiej przystosowane do trudnych warunków. Posiadają one szerokie czubki i poduszki na piętach, które doskonale podczas nagłych zeskoków. Guma w nich jest nico cieńsza jednak twardsza, nie przeciera się na ostrych krawędziach skał i zapewnia dobrą przyczepność. Ten typ gumy ma dodatkowy atut dobrze spisuje się na podłożu piaskowym i granitowym.

Osoby uprawiające wspinaczkę wiedza jak ważne jest odpowiednie obuwie, które jest tutaj kluczem do sukcesu i pozwala bardzo dużo osiągnąć. Pomimo, że specjalistyczne buty mają dosyć duże obciążenia na palcach sprawują się doskonale. Jednak zapewniają tym dobre czucie stopni oraz dobrą pracę na tarcie. Asymetryczna budowa powoduje, że nacisk rozkłada się równomiernie.

Do bulderingu czyli wspinaczki bez zabezpieczenia linowego na niewielkich wysokościach nadaje się obuwie precyzyjne i posiadające dobre czucie. Ich specyficzna konstrukcja- twardy przód i pięta, miękki środek umożliwia dogodne zginanie przedniej części buta. Dzięki temu podeszwa idealnie dopasowuje się do kształtu podłoża i stopni skalnych. Ich guma jest dosyć twarda ale to jest niebywała zaleta gdyż pozwala butom przetrwać bardzo częste wspinanie się po kamieniach.